Stara Drukarnia

W lipcu 2004 r. kupiliśmy budynki po kościańskiej drukarni. Stworzyliśmy w nich centrum handlowo – usługowe „Stara Drukarnia”. Posiada ono atrakcyjną lokalizację w centrum miasta na skrzyżowaniu głównych szlaków komunikacyjnych przy ul. Dworcowej 2 w Kościanie. Siedzibę ma tutaj wiele firm i instytucji. drukarnia1a.jpg

Wnętrza budynków przeszły kompleksowy remont. Wymieniono wszystkie instalacje wewnętrzne tj. gazowa, wodna, kanalizacyjna, elektryczna.

Aktualnie centrum handlowo usługowe Stara Drukarnia funkcjonuje jako siedziba bądź miejsce prowadzenia działalności dla wielu firm i instytucji. Mieści się tu m.in. Biuro poselsko – senatorskie, Gazeta Kościańska, Komornik Sądowy, Ochotnicze Hufce Pracy, Zakład Doskonalenia Zawodowego, firma niemiecka Field Support Reserch, punkt ksero, Biuro Prawne, bar Inter.

W przyszłości planowana jest modernizacja i rozbudowa obiektu z pomocą dotacji z Unii Europejskiej na rewitalizację terenów poprzemysłowych. Planujemy podwyższenie budynków o kolejne kondygnacje, remont parkingu i elewacji.

8 września 2004 r. Gazeta Kościańska pisała:

„Właściciele firmy Despol-Net, Sławomir Domagała i Tomasz Klemenski, kupili starą kościańską drukarnię u zbiegu ulic Dworcowej, Nacławskiej i Placu Żołnierza.

Na 3050-metrowej działce jest siedem 200-metrowych hal i 400 m kw. powierzchni biurowej. Powstanie tam Stara Drukarnia.

W połowie lipca Despol-Net wykupił budynek od Poligraficznej Spółdzielni Pracy w Kościanie. Był on zdewastowany, bowiem spółdzielni nie było stać na jego utrzymanie. W budynku zaczęli nocować bezdomni, grasowali złodzieje. Postanowiono więc oddać drukarnię w ręce kogoś, kto zadba o prawie stuletni majątek spółdzielni.

- Od razu wzięliśmy się za remonty i naprawy, które finansujemy sami, bez pożyczek, kredytów, czy funduszy unijnych - informuje Tomasz Klemenski podkreślając pomoc ze strony Urzędu Miejskiego w uporządkowaniu prawnej sytuacji drukarni. - Uporządkowujemy cały teren i wymieniamy sieć wodno-kanalizacyjną, elektryczną, gazową i odgromową. Skończą się wreszcie problemy z wadliwą instalacją.

Z drewnianych okien usuwane są niezliczone warstwy farb, są one opalane i uszczelniane. Są w dobrym stanie i z pewnością wytrzymają jeszcze kilkadziesiąt lat. Odremontowano też dachy, a na placu zamontowano dwie lampy oświetlające teren. Na wymianę czeka jeszcze sieć centralnego ogrzewania, a na odnowienie elewacja. Po zamontowaniu ekologicznej kotłowni gazowej skończą się problemy z niedogrzaniem budynku.

Do końca wakacji 10 osób porządkowało obiekt. Wywieziono stamtąd aż... 23 tony różnego rodzaju śmieci! W czasie porządków znaleziono wiele pamiątek po minionym systemie m.in. godło z orłem bez korony, drewnianą skrzynkę pytań z czasów PZPR. A w jednym z pomieszczeń stoi ważący pół tony stuletni sejf.

- Obiekt wkrótce przystosowany zostanie do użytku - zapewnia Sławomir Domagała. - Chcemy by budynek, usytuowany w centrum miasta, stał się wizytówką Kościana. Mamy pomysły na ożywienie tego miejsca.

Część pomieszczeń przeznaczona jest pod wynajem. Atutem Starej Drukarni jest niewątpliwie lokalizacja. Budynek stoi bowiem przy rondzie w centrum Kościana.

Dwie hale zajmuje Hurtownia Elektrotechniczna ELPROD. W kompleksie mieści się Bar Inter. Właściciele czekają na pomysły zaadaptowania niektórych pomieszczeń m.in. podziemnej hali, dawniejszego magazynu opału. Może powstanie tam galeria lub teatr... Każdy najemca otrzyma dodatkowo stały dostęp do internetu, system alarmowy podłączony do agencji ochrony i bezpłatne miejsca parkingowe. Na frontowej ścianie budynku będzie miejsce na reklamę i duży napis Stara Drukarnia. Przy głównym wejściu powstanie stała ekspozycja fotograficzna przedstawiająca historię obiektu. Nowi właściciele nie chcą odcinać się od stuletniej przeszłości drukarni. Wręcz odwrotnie zamierzają wykorzystać ją jako atut.”

realizacja strony internetowe Studio Fabryka